Endüstriyel Bulaşık Makinesi Satın Alma Rehberi

Endüstriyel Bulaşık Makinesi Satın Alma Rehberi

Endüstriyel Bulaşık Makinesi Satın Alma Rehberi

İşletmeniz için endüstriyel bulaşık makinesi almak istiyor, ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu yazı tam da size göre. İster küçük bir kahve dükkanı, ister dev bir restoran olun; bu yazıyı okuduktan sonra, endüstriyel tip bulaşık makineleri hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olacaksınız. Her şeyden önce kısaca endüstriyel bulaşık makineleri nedir sorusunu cevaplayalım.

Endüstriyel Bulaşık Makinesi Nedir?

Endüstriyel bulaşık makineleri bir diğer adıyla sanayi tipi bulaşık makineleri yoğun olarak otel, restoran, kafe, bar gibi çok sayıda insana hizmet veren yapılarda kullanılan, yüksek ısıda çok hızlı yıkamalar yaparak hijyen sağlayan bulaşık makineleridir.

Aşağıdaki maddelerde sanayi tipi bulaşık makinelerinin öne çıkan özelliklerini sizler için derledik.

Endüstriyel Bulaşık Makineleri Ne Kadar Sıcak Suyla Yıkama Yapar?

Bir endüstriyel bulaşık makinası 85-90 C sıcaklığında su ile yıkama yapar. Bu sıcaklık insan elinin dayanamayacağı, çok yüksek bir ısıdır. Sanayi tipi bulaşık makinelerinde normal deterjanların aksine sanayi tipi bulaşık makinesi deterjanları ve sanayi tipi bulaşık makinesi parlatıcıları kullanılır.

Endüstriyel bulaşık makinesi deterjanı ve endüstriyel bulaşık makinesi parlatıcısı
Sırasıyla, Öztiryakiler bulaşık makinesi deterjanı, Öztiryakiler Bulaşık Makinesi Parlatıcısı ve Öztiryakiler Kireç Çözücü

Yüksek ısıdaki su, kullanılan deterjan ve parlatıcılar yardımıyla yıkama yapılırken aynı zamanda sterilizasyon işlemi de yapılmış olur. Kısacası her sanayi tipi bulaşık makinesi, aynı zamanda birer sterilizatör diyebiliriz. Bu da hijyen için büyük öneme sahiptir.

Endüstriyel Bulaşık Makinesi Ölçüleri

Endüstriyel bulaşık makineleri ölçüleri itibariyle diğer bulaşık makinelerinden ayrı tutulmalıdır.

Tezgahaltı bulaşık makinesi harici tüm sanayi tipi bulaşık makinesi ölçüleri minimum 3-4 metrekarelik bir alan kaplar. Eğer giyotin tipi bulaşık makinesi ya da konveyörlü bulaşık makinesi kullanacaksanız bunu göz önünde bulundurmanız ve boyutları ihtiyacınıza göre değişen bir bulaşıkhane tahsis etmeniz gerekir.

Konveyörlü Bulaşık Makinesi
Konveyörlü bulaşık makineleri minimum 3-4 metrelik alan kaplar.

Hızlı Yıkayan Bulaşık Makinesi

Endüstriyel bulaşık makinesi ararken “Hızlı Yıkayan Bulaşık Makinesi” şeklinde yapılan binlerce arama mevcuttur. Çünkü hız kavramı sanayi tipi bulaşık makineleriyle özdeşleşmiştir.

Endüstriyel Bulaşık Makinesi Kaç Dakikada Yıkar?

Sürekli yıkama yapılan konveyörlü bulaşık makinaları haricinde tüm sanayi tipi bulaşık makineleri maksimum 3 dakikada yıkama yapar. Sıradan bulaşık makinelerinin asla ulaşamayacağı bu hız küçükten büyüğe her türlü işletme için çok önemlidir.

Endüstriyel Bulaşık Makinası Nasıl Çalışır?

Genel itibariyle bulaşıklar önce bir ön yıkamadan geçirilir ve yıkama sepetlerinde makineye yerleştirilir. Makinenin içinde bulunan ve sürekli yüksek ısıda tutulan su, önce endüstriyel bulaşık makinesi deterjanı ile birlikte yıkama yapar. Yaklaşık 3 dakika süren bu işlem sonunda yıkama tamamlanmış olur. Ardından bulaşıkların üzerinde leke kalmaması için endüstriyel bulaşık makinesi parlatıcısı ile tekrar bir yıkama yapılır.

Bulaşıklara duş sprey ünitesi yardımıyla ön yıkama yapılıyor.
Bulaşıklara duş sprey ünitesi yardımıyla ön yıkama yapılıyor.

Artık endüstriyel bulaşık makineleri hakkında genel bir bilgiye sahipsiniz. Peki hangisini tercih etmeniz gerekiyor?

Hangi Endüstriyel Bulaşık Makinesini Tercih Etmelisiniz?

Her şeyden önce, size en uygun endüstriyel bulaşık makinesi seçerken kendinize sormanız gereken birkaç önemli soru var. Bu soruları şöyle sıralayabiliriz:

Şimdi gelin bu soruların cevaplarını birlikte inceleyelim. Ardından hangi endüstriyel tip bulaşık makinesini alacağınıza vermeniz çok daha kolay olacak.

1- Bulaşık yıkama operasyonları için ne kadar alanınız var?

Bulaşık yıkama operasyonları için ne kadar alanınız olduğunu bilmeniz, hangi endüstriyel bulaşık makinesini alacağınıza karar vermenizi oldukça kolaylaştıracaktır. Örneğin ev yemekleri yapan bir işletmeniz var ve mutfağınız çok da büyük değil diyelim. Böyle bir durumda konveyörlü bulaşık makinesi seçeneğini en baştan eleyebilirsiniz. Çünkü alabileceğiniz en küçük konveyörlü bulaşık makinesi minimum 2 metrelik uzunluğa sahiptir. Daha az yer kaplayan giyotin tip bulaşık makineleri ve tezgahaltı tip bulaşık makineleri sizin için çok daha uygun seçimler olacaktır.

Tezgahaltı Bulaşık Makinesi
Tezgahaltı bulaşık makineleri az yer kapladığından küçük işletmeler için idealdir.

Ya da çok büyük bir restaurant ya da otel sahibisiniz ve günde binlerce kişiye hizmet veriyorsunuz diyelim. Böyle bir durumda sürekli bir bulaşık sirkülasyonunuz olacak demektir. Bu da bulaşık operasyonlarınız için geniş bir alan ayırmanızı ve konveyörlü bulaşık makineleri gibi durmaksızın çalışan sistemler ile çalışmanızı gerektirir.

Örnekler çoğaltılabilir, sonuç olarak ihtiyacınız olan sanayi tipi bulaşık makinesini seçerken, elinizdeki alanı göz önünde bulundurmak önemlidir.

Kısacası bulaşık makinesine ayırabileceğiniz alan;

  • - Alanınız dar ise “Tezgahaltı Tip Bulaşık Makinesi”
  • - 3-4 metre uzunluğunda bir alan ise “Giyotin Tip Bulaşık Makinesi”
  • - 4 metreden fazla bir alan ise “Konveyörlü Bulaşık Makinesi”

Aşağıdaki bağlantılardan ilgili bulaşık makinelerini size özel indirimlerle satın alabilirsiniz.

2- Bir günde ortalama ne kadar bulaşık yıkamanız gerekiyor?

Bir günde ne kadar bulaşık yıkamanız gerekiyor?

Bulaşık makinelerini araştırırken “Tabak / Saat” gibi bir özellik dikkatinizi çekecektir. Bu özellik, endüstriyel bulaşık makinenizin 1 saatte ne kadar bulaşık yıkayabildiğini gösterir.

Saatte ortalama 500 tabağa kadar bulaşık yıkamak sizin için yeterli ise,

Tezgahaltı Bulaşık Makineleri sizin için en ideal çözüm olacaktır. Tezgahaltı bulaşık makineleri, ebat olarak ev tipi bulaşık makinelerine çok yakındır.

Tezgahaltı bulaşık makineleri saatte 500 tabak civarında yıkama yapabilir.

500 tabaklık bulaşık makinesi fiyatları diğerlerine göre daha makul olduğundan, hem alandan hem de fiyattan tasarruf etmiş olursunuz.

Saatte ortalama 500 - 1000 tabak arasında bulaşık yıkama ihtiyacınız var ise,

Giyotin tip bulaşık makinelerini tercih etmeniz gerekir. Bir giyotin tip bulaşık makinesi ile saatte ortalama 1000 tabak yıkayabilirsiniz. Bunun için mutfağınızda giyotin tip bulaşık makinenize 3-4 metre uzunluğunda bir alan tahsis etmeniz gerekir.

Giyotin tip bulaşık makineleri saatte 500-1000 tabak civarında yıkama yapabilir.

Bu 3-4 metrelik alan giyotin tip bulaşık makinesinin çalışabilmesi için gerekli asgari alandır.

Bir giyotin tip bulaşık makinesinin çalışması için çöp sıyırma tezgahı, giriş tezgahı, makine bölümü ve çıkış tezgahına ihtiyaç vardır. Her şeyden önce kirli tabaklar çöp sıyırma tezgahında kabası alınacak şekilde temizlenir.

Ardından tabaklar yıkama sepetlerine dizilerek üzerinde duş sprey ünitesi de bulunan giriş tezgahına yerleştirilir. Burada duş sprey ünitesi kullanılarak, kaba bulaşığından arındırılmış tabaklar ön yıkamadan geçirilir.

Bu adımdan sonra tabaklar giyotin tip bulaşık makinesinin içine yerleştirilir ve makinenin kapağı kapatılır. Yıkama bittikten sonra tertemiz olan tabaklar çıkış tezgahına yönlendirilir. Buradan alınarak istiflenecekleri yere tahliye edilirler.

Yani eğer saatte 500 - 1000 tabak arasında bir bulaşık yıkama ihtiyacınız var ise, bulaşık yıkama operasyonlarınız için ufak da olsa bir bulaşıkhaneye ihtiyacınız var demektir.

Saatte ortalama 1000 tabaktan fazla bulaşık yıkama ihtiyacınız var ise,

Artık bulaşık yıkama operasyonlarınız için tam teşekküllü bir bulaşıkhaneye ihtiyacınız var demektir.

Bu bulaşıkhanede ihtiyacınıza göre birden fazla giyotin tip bulaşık makinesi ya da bütün ihtiyacınızı karşılayacak bir konveyörlü bulaşık makinesi kullanabilirsiniz.

Endüstriyel bulaşık makineleri nasıl çalışır?
Saatte 1000 tabaktan fazla bulaşık yıkayan bir işletme.

Her giyotin tip bulaşık makinesi birbirinden bağımsız geniş alanlara ihtiyaç duyar, ancak konveyörlü bulaşık makineleri ile hem alandan tasarruf edersiniz, hem de yıkama operasyonlarınızı çok daha stabil bir şekilde yönetebilirsiniz. Büyük otel ve restoranlar her ihtimale karşı genellikle birden fazla makine bulundurur.

3- Su şebekenizden gelen su ve tahliye bağlantılarınız ne durumda?

Bu direkt olarak alacağınız endüstriyel bulaşık makinesiyle ilgili olmamakla birlikte, makinenizin daha verimli ve sağlıklı çalışması için çok önemli bir konudur.

Endüstriyel tip bulaşık makinelerinin en verimli şekilde çalışmaları için kullanılan suyun Fransız Sertliği 3 ila 10 fr arasında olmalıdır. Şebekenizden gelen suyun fransız sertliği bu değerlerden fazla ise suyunuz kireçli demektir. Kireçli su makinenize zarar verir, bulaşıklarınızı düzgün yıkamaz ve bardaklarınızı çizer. Zamanla rezistansta toplanan kireçler büyük problemlere sebebiyet verebilir.

Kireçli su bulaşık makinenize zarar verir.
Bir tezgahaltı bulaşık makinesinde kullanılan rezistansın kireçli su yüzünden geldiği durum

Bu problemler ile karşılaşmamak için profesyonel bir arıtma firmasından destek alarak, şebeke suyunuzun kalitesi hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz.

Tahliye bağlantılarınız hakkında bilgi sahibi olmanız ise ekstra maliyetlerle karşılaşmamanız için önemlidir. Makinenizden çıkan tahliye hortumunun gireceği tahliye deliği makinenizin seviyesinden yukarıda ise, su kendi kendine tahliye edilemeyecektir. Bu durumda ekstra bir maliyete girerek tahliye pompası taktırmanız gerekir. Bunun yerine içinde dahili tahliye pompası bulunan, Tahliye Pompalı Endüstriyel Bulaşık Makineleri de tercih edilebilir.

Aşağıdaki bağlantıdan tahliye pompalı endüstriyel bulaşık makinesi modellerini size özel indirimlerle satın alabilirsiniz.

4- Elektrik altyapınız alacağınız makineye uygun mu?

Evde ve günlük hayatımızda kullandığımız neredeyse tüm bağlantılar monofazedir çünkü kullandığımız cihazlar yüksek voltaj gücüne ihtiyaç duymazlar. Sanayi tipi bulaşık makineleri monofaze ve trifaze olmak üzere ikiye ayrılır.

Monofaze ve trifaze bağlantılar
Sırasıyla monofaze ( 220V ) ve trifaze ( 380-400V ) bağlantı tipleri

Daha çok enerjiye ihtiyaç duyan, giyotin tip ve konveyörlü bulaşık makineleri trifaze bağlantı ile çalışırlar. Eğer işletmenizde trifaze hat yok ise profesyonel bir elektrikçiden yardım alabilirsiniz. İşletmenizde kaçak akım sigortası yok ise elektrikçinizden bunu da talep etmeniz iş güvenliği için çok önemlidir.

Kaçak akım sigortası iş güvenliğini için çok önemlidir.
Kaçak elektrik tespit edip kapanan "Kaçak Akım Sigortası" tekrar açılıyor.

Daha az enerji harcayan enerji tasarruflu tezgahaltı bulaşık makineleri ise monofaze bağlantı ile çalışırlar. Bunun için ekstra bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Yazımızın sonuna gelirken sizlere endüstriyel bulaşık makinesi markaları hakkında da bilgi vermek isteriz.

Endüstriyel Bulaşık Makinesi Markaları

Öztiryakiler Endüstriyel Bulaşık Makineleri

Hem fiyat, hem performans, hem de teknik servis desteği ile tavsiye ettiğimiz ilk marka Öztiryakiler olacaktır.

Öztiryakiler Endüstriyel Bulaşık Makinesi Markası
Öztiryakiler İstanbul, Beylikdüzü Fabrikası

Öztiryakiler bulaşık makinası fiyatları diğer markalara göre çok daha uygundur. Yedek parça ve servis desteği geniştir.

Mutbex.com’da satılan tüm Öztiryakiler bulaşık makinası modelleri, Öztiryakiler garantisi altındadır. 10 yıllık deneyime sahip Öztiryakiler Yetkili Servis Bayimiz Teknika, tüm Öztiryakiler ürünleri konusunda uzmandır.

Hobart Endüstriyel Bulaşık Makineleri

Tavsiye edeceğimiz diğer endüstriyel bulaşık makinesi markası, sektörünün öncülerinden Hobart olacaktır.

Hobart Endüstriyel Bulaşık Makinesi Markası
Hobart fabrikasından bir görsel.

Hobart endüstriyel bulaşık makineleri kalite ve tasarımlarıyla göz alıcıdır. Fiyatları Öztiryakiler ürünleri kadar uygun olmasa da birçok müşterimiz tarafından tarafından tercih edilmektedir.

Öztiryakiler tarafından ithal edilen Hobart Endüstriyel Bulaşık makineleri, Öztiryakiler garantisiyle sizlere sunulmaktadır.

Aklınıza takılan her türlü soru için bize ulaşabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Okuduğunuz için teşekkürler.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.